Baza wiedzy

Baza wiedzy to zbiór artykułów pogłebiających wiedzę stomatologiczną.
Znajdziesz w nich odpowiedzi na nurtująe pytania, porady i ciekawostki nt. zdrowia jamy ustnej.

Strona główna / Baza wiedzy / WSZYSTKO NA TEMAT LECZENIA KANAŁOWEGO

Wszystko na temat leczenia kanałowego

Kto by nie chciał mieć hollywoodzkiego uśmiechu? Jednak spośród tylu możliwości wybielania zębów, która opcja będzie najskuteczniejsza? W naszej klinice zabieg wybielania zębów przeprowadzany jest profesjonalną metodą przez wykwalifikowany personel, z użyciem najlepszego sprzętu i materiałów.

Wizyta kontrolna co pół roku

Leczenie kanałowe polega na chemo-mechanicznym opracowaniu komory i kanałów, a następnie ich szczelnym wypełnieniu. Chemiczne opracowanie polega na obfitym płukaniu, systemu kanałowego, płynami o właściwościach przeciwbakteryjnych. Aby zwiększyć skuteczność działania, tychże płynów, stosuje się dodatkowo aktywację ultradźwiękową. Chemiczna dezynfekcja pełni bardzo ważną rolę w leczeniu endodontycznym. Opracowanie wyłącznie mechaniczne (za pomocą specjalnych narzędzi endodontycznych) jest niewystarczające, ze względu na różnorodny kształt anatomiczny jam zębowych.
Wypełnienie kanałów polega na ich obturacji ciepłą gutaperką wraz ze specjalną pastą, która pełni rolę uszczelniacza. Takie trójwymiarowe wypełnienie daje nam gwarancję, że materiał znalazł się we wszystkich zachyłkach i odgałęzieniach systemu kanałowego, który wcześniej został odpowiednio przygotowany przez narzędzia i środki chemiczne.

Leczenie kanałowe przeprowadzam niemal w 100 % podczas jednej wizyty. Czas zabiegu zależy od stopnia trudności oraz ilości kanałów. Waha się w przedziale 45-120 min.

 Zabieg jest całkowicie bezbolesny, gdyż jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Dlaczego mikroskop?

Aby zrozumieć w jakim celu stomatolodzy używają mikroskopu trzeba wiedzieć, iż komora zęba to przestrzeń ok. 3x4mm, a ujścia i średnica kanałów często są mniejsze niż 0,1mm. Powiększenia w mikroskopach stomatologicznych sięgają rzędu kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu razy. Aby prawidłowo przeprowadzić leczenie kanałowe mikroskop jest więc niezastąpiony, gdyż oprócz powiększenia daje nam odpowiednie oświetlenie pola zabiegowego oraz pozwala na przeprowadzanie zabiegów z najwyższą starannością i precyzją. W trakcie zabiegu stosowany jest koferdam, który izoluje leczonego zęba od środowiska jamy ustnej (ochrona przed bakteriami).

Zalety koferdamu to:

  • zabezpiecza pacjenta i lekarza przed zakażeniem zabiegowym,

  • zabezpiecza pacjenta przed przypadkową aspiracją narzędzi,

  • zabezpiecza błonę śluzową przed podrażnieniem czy zranieniem,

  • zabezpiecza zęby przed dostępem śliny,

  • poprawia widoczność,

  • chroni lusterko przed parowaniem,

  • skraca i usprawnia zabieg (brak konieczności wymiany wałków).

Rokowanie

Rokowanie zębów leczonych pod mikroskopem jest bardzo dobre. Zęby takie służą pacjentom przez długie lata. Bardzo istotną kwestią jest tutaj szczelna odbudowa ostateczna. Badania wykazują, iż w większości przypadków to właśnie odbudowa miała decydujący wpływ na rokowanie i przetrwanie zęba.

Perforacja

Perforacja to przypadkowo wykonane połączenie między jamą zęba a ozębną (tkanką wypełniającą przestrzeń między korzeniem zęba a zębodołem). Perforacje mogą dotyczyć komory, bądź korzenia.

Dzięki nowoczesnym metodom i materiałom jesteśmy w stanie zamknąć perforację przy użyciu specjalnego cementu (MTA). W przypadkach braku możliwości przeleczenia prawidłowego kanału (przy perforacji korzenia umiejscowionej poniżej połowy jego długości) można wspomóc się chirurgią endodontyczną, która pozwoli nam zachować ząb w jamie ustnej.

Chirurgia endodontyczna

W niektórych przypadkach, by uchronić zęba przed usunięciem, decydujemy się na rozwiązanie chirurgiczne. Są to przypadki, gdzie leczenie zachowawcze nie przyniosło oczekiwanych rezultatów tj. mimo zastosowanych procedur mikroskopowego leczenia endodontycznego, zmiany okołowierzchołkowe czy międzykorzeniowe nie goją się.

Do chirurgii endodontycznej należy:

  • resekcja wierzchołka (usunięcie wierzchołka korzenia wraz ze zmianami okołowierzchołkowymi),

  • hemisekcja (inaczej premolaryzacja- dotyczy zębów wielokorzeniowych, w przypadku np. dużej perforacji dna komory, wówczas z zęba trzonowego wykonuje się dwa przedtrzonowce i odpowiednio odbudowuje część koronową),

  • radektomia (usunięcie korzenia zęba w całości, z pozostawieniem nienaruszonej części koronowej).

Informujemy, iż nasza strona internetowa wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).