Baza wiedzy

Baza wiedzy to zbiór artykułów pogłebiających wiedzę stomatologiczną.
Znajdziesz w nich odpowiedzi na nurtująe pytania, porady i ciekawostki nt. zdrowia jamy ustnej.

Strona główna / Baza wiedzy / LICÓWKI PORCELANOWE

Licówki porcelanowe

Czy cienki, porcelanowy płatek jest w stanie odmienić życie człowieka? Tak, jeśli zrobione są z niego licówki na zęby. Małe, niepozorne licówki porcelanowe mogą bowiem podnieść samoocenę, zwiększyć poczucie własnej wartości, a nawet znieść wszelkie ograniczenia. W jaki sposób? Przywracając piękny uśmiech. Porcelanowe licówki na zęby pomagają również tam, gdzie do tej pory zawiodła natura, a hollywoodzki uśmiech pozostawał jedynie w sferze marzeń.

Co to są licówki?

Licówki to ultra cienkie nakładki protetyczne, które mocuje się do przedniej (czyli licowej) części zębów za pomocą specjalnego kleju. Nakładki przytwierdzane są na stałe i pozwalają wyeliminować praktycznie wszelkie możliwe niedoskonałości zębów, leżące w sferze estetycznej  i tym samym przywrócić im pożądany kolor, kształt czy nawet odpowiednią długość. Wytrzymałość oraz walory estetyczne nakładek uzależnione są w głównej mierze od materiału, z którego zostały wyprodukowane licówki na zęby. Gabinety stomatologiczne mają w swojej ofercie licówki porcelanowe, ceramiczne, pełnoceramiczne, akrylowe i kompozytowe.  Pierwsze z nich cieszą się jednak największą popularnością. Czemu?

Licówki porcelanowe – cechy

Skoro już wiemy co to są licówki, możemy skupić się na najbardziej pożądanym ich rodzaju, a mianowicie na licówkach z porcelany. Porcelana jest niezwykle trwałym, elastycznym i niemalże niewidocznym materiałem, który idealnie odwzorowuje naturalne szkliwo zębów pod względem koloru, a nawet połysku. W obliczu tych cech, nikogo nie powinno dziwić, że to właśnie ona stanowi pierwszy wybór każdego, kto chce dokonać metamorfozy swojego uśmiechu. Licówki porcelanowe są niezwykle cienkie (0.3–0.75 mm) i odporne na wszelkie przebarwienia, ścieranie, osadzanie się kamienia nazębnego, a nawet na ubytki próchnicowe. Są przy tym bardzo szczelne, kompatybilne z tkankami przyzębia i wystarczają na 13-15 lat. Porcelanowe licówki na zęby pozwalają uzyskać idealny kształt, rozmiar i optymalny kolor nowego uśmiechu. Wykonywane są w naturalnym kolorze pozostałych zębów Pacjenta, bądź  w odpowiednio jaśniejszym, jeżeli przed założeniem nakładki Pacjent będzie miał wybielane zęby. 

Po co zakładać licówki porcelanowe?

Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową hasła „licówki efekt przed i po” naszym oczom ukażą się niezliczone ilości zdjęć ludzi z iście hollywoodzkimi uśmiechami. Zobaczymy również, jak wyglądali przed założeniem nakładek – częstokroć towarzyszyły im krzywe, bardzo nierówne czy po prostu żółte zęby. Licówki porcelanowe pozwalają zatem uzyskać perfekcyjny uśmiech, a przy tym dodatkowo chronią zęby. Wykonuje się je w celu odbudowy brakujących fragmentów zębów i poprawy ich kształtu. Licówki porcelanowe bardzo często wykorzystywane są w przypadku zębów, które z wiekiem uległy starciu. Stanowią ponadto bardzo dobry sposób na zamknięcie zbyt dużych szpar między zębami (tzw. diastema), zamaskowanie wszelkich uszczerbków i pęknięć w szkliwie czy nieestetycznych wypełnień na powierzchni zębów przednich. Porcelanowe licówki na zęby sprawdzą się również u wszystkich osób z odpornymi na wybielanie mocnymi przebarwieniami, przy erozjach i ubytkach przyszyjkowych i w przypadku nieprawidłowego ustawienia zębów. Jeżeli chodzi o to ostatnie, należy pamiętać, że zastosowanie nakładek nie zastąpi leczenia ortodontycznego. Licówki porcelanowe są w stanie szybko i małoinwazyjnie zamaskować powyższe problemy, ale w żadnym wypadku nie wyleczą ich. 

Porcelanowe licówki na zęby – przeciwwskazania

Licówki porcelanowe, z uwagi na możliwość uszkodzenia bądź odklejenia się nakładek, nie są przeznaczone dla osób cierpiących na bruksizm (zgrzytanie zębami), zaciskających zęby i mających tendencję do obgryzania paznokci czy gryzienia długopisów. Nie mogą być również stosowane w przypadku chorób dziąseł i przyzębia oraz zębów z dużą skłonnością do próchnicy. Licówki porcelanowe na zęby są poza tym przeciwwskazane w przypadku zębów ze słabej jakości szkliwem oraz po przeprowadzonym leczeniu endodontycznym (tzn. kanałowym).

Jak się zakłada licówki na zęby?

Zanim stomatolog przejdzie do założenia licówek porcelanowych, musi przeprowadzić szereg badań i oczywiście poznać wizję Pacjenta dotyczącą jego upragnionego, przyszłego uśmiechu. Odbywa się to podczas pierwszej wizyty. To właśnie wówczas omawiany jest cały plan leczenia, uwzględniający m.in. wcześniejsze przeprowadzenie niezbędnych zabiegów mających na celu wyleczenie czy rozjaśnienie zębów. Następny krok to pobranie wycisku pełnych łuków zębowych Pacjenta, na podstawie których laboratorium protetyczne tworzy wstępny model nakładek. Gdy ich wygląd zostanie zaakceptowany, stomatolog przystępuje do wykonania minimalnej preparacji zębów w znieczuleniu miejscowym. Jeżeli Pacjent i stomatolog nie mają żadnych zastrzeżeń wobec barwy czy kształtu licówek, podczas ostatniej wizyty cementuje się je do zewnętrznej powierzchni zębów stałych.

Czy o licówki porcelanowe trzeba specjalnie dbać?

Porcelanowe licówki na zęby przez kilkanaście godzin po założeniu mogą nadmiernie reagować na zimne i ciepłe potrawy czy napoje, przez co radzimy unikać skrajnych temperatur. Przypadłość ta jednak szybko minie, a wraz z nią powróci radość z nowego uśmiechu. Poza tym, o licówki porcelanowe nie trzeba jakoś specjalnie dbać – traktujemy je w identyczny sposób jak swoje naturalne zęby. Złotym standardem jest oczywiście ich mycie miękką szczoteczką do zębów dwa razy dziennie. Należy również pamiętać o umawianiu się na wizyty kontrolne dwa razy do roku oraz o regularnym (corocznym) usuwaniu kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym.

Technologia Digital Smile Design

Wiemy, jak ważny w życiu każdego człowieka jest uśmiech i właśnie dlatego, dobierając licówki porcelanowe, stosujemy technologię Digital Smile Design (DSD). Dzięki niej, tworzymy wizualny plan leczenia i wraz z Tobą projektujemy Twój nowy uśmiech – idealnie dobrany do rysów twarzy i wyrażający Twoją osobowość. W naszym gabinecie nie ma miejsca na niedomówienia czy przypadek. Dlatego już na samym początku leczenia, dzięki DSD, pokazujemy Ci jego końcowy efekt.  W naszym gabinecie nie kupujesz „kota w worku”, ale porcelanowe licówki na zęby, które stworzą Twój nowy, wymarzony uśmiech. Ponadto, jesteśmy jednym z nielicznych gabinetów w Polsce, który oferuje swoim Pacjentom trzydniowe licówki testowe. Dzięki nim, bez ingerencji w naturalne szkliwo zęba, możesz już wcześniej „przymierzyć” swój nowy uśmiech i dopiero wówczas zadecydować, czy chcesz go mieć. Na zawsze.

Informujemy, iż nasza strona internetowa wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).