Baza wiedzy

Baza wiedzy to zbiór artykułów pogłebiających wiedzę stomatologiczną.
Znajdziesz w nich odpowiedzi na nurtująe pytania, porady i ciekawostki nt. zdrowia jamy ustnej.

Strona główna / Baza wiedzy / KORONY CYFROWE LAVA

Korony cyfrowe LAVA

Kiedy myślisz, że protetyka stomatologiczna osiągnęła już szczyt swoich możliwości, a korony porcelanowe na podbudowie metalowej są szczytem luksusu, pojawiają się właśnie one – korony cyfrowe LAVA. Korony te idealnie odwzorowują naturalne uzębienie i, co mogłoby wydawać się wręcz niemożliwe, powstały przy użyciu komputera.

Czym są korony pełnoceramiczne LAVA?

Korony cyfrowe LAVA to tworzone w technologii komputerowej pełnoceramiczne uzupełnienie protetyczne posiadające podbudowę z tlenku cyrkonu. Cyrkon posiada naturalny kolor kości słoniowej, dzięki czemu jest materiałem najdoskonalej imitującym naturalne szkliwo zębów. W przeciwieństwie do standardowych koron porcelanowych na podbudowie metalowej, korony pełnoceramiczne LAVA są przezierne i odbijają światło w sposób identyczny, jak naturalne zęby. Nie wyglądają sztucznie, matowo, słowem – jest to uzupełnienie protetyczne, którego nie sposób odróżnić od zwykłych zębów.

Korony cyfrowe LAVA

Wyjątkowa estetyka to oczywiście nie jedyna zaleta tych innowacyjnych „zębów z komputera”. Korony pełnoceramiczne LAVA posiadają bowiem biologiczną zgodność z organizmem ludzkim, co oznacza, że mają właściwości antyalergiczne i nie powodują stanów zapalnych. Ponadto, korony cyfrowe LAVA są odporne na ścieranie i wszelkie urazy mechaniczne oraz niebywale trwałe – wytrzymują siły nawet trzykrotnie wyższe od generowanych w naszej jamie ustnej podczas żucia. Korony pełnoceramiczne LAVA charakteryzują się również niskim przewodzeniem ciepła i neutralnością wobec reakcji galwanicznych zachodzących miejscowo.

Jak powstają korony pełnoceramiczne LAVA?

Korony pełnoceramiczne LAVA tworzone są w opartym na technologii cyfrowej systemie CAD/CAM. W praktyce oznacza to, że koronę robi nie technik protetyczny, ale… komputer. Zamiast czasochłonnych wycisków, odlewów gipsowych i pracy całej rzeszy osób różnej specjalizacji mamy po prostu specjalny skaner, komputer z dedykowanym oprogramowaniem oraz frezarkę. Stomatolog, w celu pobrania wirtualnego wycisku pod koronę wprowadza do jamy ustnej pacjenta skaner, który robi serię zdjęć otoczenia ( tzn. zębów sąsiadujących i tych z przeciwległego łuku), w którym ma znaleźć się przyszła korona pełnoceramiczna. Na powstałym w ten sposób trójwymiarowym obrazie zgryzu, stomatolog nanosi dodatkowe dane takie jak obrys korony czy kąt jej wprowadzenia. Następnie, komputer projektuje trójwymiarowy kształt korony pełnoceramicznej LAVA, który może jeszcze zostać skorygowany przez lekarza, jednakże pod baczną kontrolą komputera. Komputer bowiem informuje stomatologa o ewentualnych nieścisłościach i poprawia popełnione błędy. Powstały projekt nanosi się na powierzchnię wirtualnego bloczka i wysyła do frezarki numerycznej. A ta, w ciągu kilku minut, na umieszczonym wcześniej „klocku” z tlenku cyrkony wycina i poleruje koronę. Tak przygotowaną koronę cyfrową LAVA stomatolog osadza w szczęce pacjenta – na specjalnie przygotowanym stałym zębie bądź na wcześniej wszczepionym w dziąsło implancie.

Dlaczego warto założyć korony pełnoceramiczne LAVA?

Korony cyfrowe LAVA to idealne rozwiązanie dla tych, którzy wiedzę, o wykonanym uzupełnieniu protetycznym chcą zachować wyłącznie dla siebie. Koron tych bowiem nie sposób jest odróżnić od naturalnych zębów. To również idealnie rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie swój czas, bowiem cały proces leczenia bardzo często zamykany jest w jednej wizycie. Tu nie ma tymczasowych uzupełnień protetycznych tylko jedna, idealna, trwała i pewna korona pełnoceramiczna LAVA.

Informujemy, iż nasza strona internetowa wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).