Baza wiedzy

Baza wiedzy to zbiór artykułów pogłebiających wiedzę stomatologiczną.
Znajdziesz w nich odpowiedzi na nurtująe pytania, porady i ciekawostki nt. zdrowia jamy ustnej.

Strona główna / Baza wiedzy / FLUORYZACJA ZĘBÓW - NA CZYM POLEGA?

Fluoryzacja zębów - na czym polega?

Fluor jest stosowany w zapobieganiu próchnicy zębów. Redukcja tworzenia zmian próchnicowych przez użycie fluoru była dużym sukcesem w zakresie zdrowia publicznego. Działanie fluoru polega na modyfikacji hydroksyapatytu we fluoroapatyt, który jest bardziej trwały i wytrzymały. Modyfikacja ta powoduje, że szkliwo zębowe staje się twardsze, trwalsze oraz odporniejsze na wpływ wielu substancji i działanie bakterii próchnicotwórczych. Fluor najlepiej działa stosowany miejscowo, podczas procesu remineralizacji.

Rodzaje fluoryzacji

Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym, który przeprowadzany jest w gabinetach stomatologicznych. Zabieg przez dostarczenie do szkliwa fluoru, powoduje jego wzmocnienie i ochronę przed czynnikami próchnicotwórczymi.

Fluoryzacja endogenna jest to dostarczenie fluoru do organizmu od wewnątrz. Fluor dostaje się do organizmu drogą doustną w postaci kropli, roztworów czy tabletek. Należy pamiętać, że fluor trafia do Naszych organizmów również w postaci wody pitnej, czarnej herbaty czy soli kuchennej.

Fluoryzacja egzogenna jest to tak zwana fluoryzacja kontaktowa. Polega na bezpośrednim nałożeniu fluoru na oczyszczoną powierzchnię zębów. Preparaty mogą mieć formę żeli, lakierów lub pianek. Zabieg fluoryzacji zaleca się przeprowadzać co pół roku w uzębieniu mlecznym, mieszanym i stałym. Pacjenci ortodontyczni leczeni aparatami stałymi oraz Pacjenci z nadwrażliwością powinni natomiast powtarzać zabieg co 3-4 miesiące. Należy również pamiętać, że fluor znajduje się w pastach do zębów, płukankach do ust oraz niciach dentystycznych.

Fluoryzacja – zalecenia po zabiegu

Aby fluoryzacja okazała się faktycznie skuteczna, Pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia i picia przez około 1,5 godz. po zabiegu. Choć niewielu stomatologów o tym wspomina, przez 12 godz. nie powinno się również szczotkować zębów, rzuć gumy oraz palić papierosów. Ponadto, od pierwszego szczotkowania po fluoryzacji, należy unikać spożywania twardych, kwaśnych i słodkich pokarmów.

Dlaczego należy uważać na fluor?

Należy pamiętać, aby stosować fluor odpowiedzialnie, ponieważ jest substancją toksyczną. Dlatego zalecamy wykonywanie zabiegów fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym pod okiem lekarza dentysty lub dyplomowanej higienistki stomatologicznej. Uczulamy też rodziców, aby mieli kontrolę nad szczotkowaniem zębów przez dzieci. To rodzic powinien kontrolować ilość pasty na szczoteczce dziecka.

Przekroczenie dawki toksycznej fluoru dostarczonego drogą pokarmową w trakcie rozwoju zębów może doprowadzić do  fluorozy. W zależności od zaawansowania ma postać pojedynczych białych plam, aż do rozległych ciemnych przebarwień w obrębie szkliwa.  Fluoroza jest skutkiem przewlekłego zatrucia fluorem.

Ostre zatrucie fluorem jest to jednorazowe przyjęcie za dużej dawki fluoru. Ostre zatrucie fluorem powoduje wystąpienie objawów takich jak: nudności i bóle brzucha, bóle głowy i łzawienie oczu, pocenie, nadmierne ślinienie, osłabienie ogólne. Jako pierwszą pomoc można zastosować mleko, w którym znajduje się wapń wiążący jony fluoru.

Zawartość fluoru w paście do zębów, oraz jej ilość na szczoteczce w zależności od wieku

Wiek

Stężenie fluoru

Ilość pasty

Częstotliwość

Pora dnia

6-36 mies.

1000 ppm

Ziarenko ryżu

2 razy

Rano i wieczór

3 – 6 lat

1000 ppm

Ziarenko groszku

2 razy

Rano i wieczór

Powyżej 6 lat

1450 ppm

1-2 cm

2 razy

Rano i wieczór

Powyżej 16 lat (wysokie ryzyko próchnicy)

 

5000 ppm

 

1-2 cm

 

3 razy

 

Rano, południe i wieczór

Źródło: Colgatetalks, „Współczesne metody modyfikacji biofilmu u populacji osób dorosłych” , Prof. Dr hab. Anna Surdacka, 12.02.2020r.

Informujemy, iż nasza strona internetowa wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).