Baza wiedzy

Baza wiedzy to zbiór artykułów pogłebiających wiedzę stomatologiczną.
Znajdziesz w nich odpowiedzi na nurtująe pytania, porady i ciekawostki nt. zdrowia jamy ustnej.

Strona główna / Baza wiedzy / PROTEZA RUCHOMA CZY MOCOWANA NA IMPLANTACH?

Proteza ruchoma czy mocowana na implantach?

Proteza zębowa stanowi najpopularniejsze rozwiązanie problemu bezzębia bądź częściowej utraty zębów u Pacjentów w naszym kraju. Nosi ją około 9 mln Polek i Polaków, przy czym wbrew powszechnej opinii, jej użytkownikami nie są wyłącznie osoby w wieku 70+. 69% osób noszących protezę ma bowiem zdecydowanie mniej niż 70 lat i jest aktywna zawodowo. Proteza to zatem rzecz zupełnie powszechna i nie powinniśmy się jej wstydzić. A czy wszystkie protezy są równie dobre?

Proteza ruchoma

Proteza ruchoma czyli taka, którą można samodzielnie wyjąć, to zdecydowanie najbardziej powszechny typ protezy zębowej. Znana z dowcipów i dawnych reklam telewizyjnych proszków do pielęgnacji protez czy specjalnych klejów do ich mocowania, przez lata zbudowała sobie nie za dobrą reputację. Czemu? Otóż proteza ruchoma mimo, że rozwiązuje problemy estetyczne swoich użytkowników, przysparza im innych zmartwień. Pacjenci noszący protezę ruchomą bardzo często uskarżają się na bóle głowy (z racji zaburzeń w pracy stawów skroniowo-żuchwowych) oraz bóle brzucha (w wyniku zaburzeń procesu żucia). Zmienia się również ich mowa, pojawia się bowiem specyficzne świszczenie i seplenienie. Jako, że podniebienie protezy ruchomej pokryte jest masą akrylową, pojawiają się również zaburzenia smaku oraz reakcji na temperaturę spożywanych potraw i napojów. Proteza ruchoma często ociera i podrażnia błonę śluzową jamy ustnej, prowadząc tym samym do infekcji i zakażeń. Warto też dodać, że jest znacznie mniej wytrzymała niż naturalne zęby, przez co Pacjenci użytkujący ją, muszą wyłączyć ze swojej diety pokarmy twarde takie jak orzechy czy np. świeża marchewka. Należy również pamiętać, że proteza ruchoma jest uzupełnieniem wyczuwalnym i częstokroć powodującym uczucie uwierania w jamie ustnej. Największą jej wadą jest natomiast fakt, że z czasem nieuchronnie doprowadzi do zaniku kości, a nawet przyspieszy to zjawisko. Co to oznacza w praktyce? Że twarz przedwcześnie uzyska starczy wygląd. Zapadną się policzki, zwiększy się ilość zmarszczek mimicznych i powstanie tzw. uśmiech baby jagi – nieprzyjazny, z nosem zbliżonym do brody. Gdy kość zaniknie, proteza ruchoma stanie się zbyt luźna, co będzie wiązać się z ryzykiem jej wypadnięcia podczas głośnego śmiania się, kichania czy nawet szerokiego otwierania ust.   

Proteza mocowana na implantach

Współczesna stomatologia wyszła naprzeciw problemom użytkowników tradycyjnych ruchomych protez zębowych i przyniosła rozwiązanie idealne – protezy mocowane na implantach. Dzięki tym niepozornym tytanowym śrubkom zastępującym prawdziwy korzeń zęba, proteza zębowa uzyskała porządną stabilizację, która kompletnie wyeliminowała problemy związane z podrażnieniami, żuciem, gastryką, zaburzeniami mowy czy nawet nieuchronnym zanikiem kości. Ponadto, znacznie podniosła komfort użytkowania uzupełnienia protetycznego, bowiem proteza mocowana na implantach, w przeciwieństwie do ruchomej, przestała być odczuwana jako element obcy dla naszej jamy ustnej. Czemu? Bo pozwoliła na odbudowę samego łuku zębowego bez niewygodnej części podniebnej pokrytej w protezie ruchomej masą akrylową. Co warto dodać, proteza mocowana na implantach, również może być ruchoma (tzw. proteza overdenture) bądź stała.

Ruchoma proteza mocowana na implantach

Overdenture to ruchoma proteza mocowana w jamie ustnej na uprzednio wszczepionych implantach, bądź na specjalnych zatrzaskach przytwierdzonych do naturalnych zębów Pacjenta. Warto dodać, że w przypadku tego drugiego rozwiązania, proteza overdenture jest jedyną metodą, która pozwala uniknąć usuwania własnych zębów i wykorzystuje je jako filary, na których zostanie przymocowana nowa, funkcjonalna i estetyczna odbudowa jamy ustnej. Jeżeli Pacjent posiada za mało naturalnych zębów, wszczepia się biokompatybilne, tytanowe implanty, które po zintegrowaniu się z kością, podobnie jak własny ząb, będą z sukcesem pełnić rolę filarów. A ile filarów do przymocowania  tego rodzaju uzupełnienia potrzeba? Otóż ruchoma proteza mocowana na implantach w celu przytwierdzenia do żuchwy musi posiadać co najmniej dwa filary, a w przypadku szczęki – cztery. Jakie są zatem zalety takiej protezy? Niewątpliwą zaletą protezy overdenture jest możliwość zastosowania jej nawet u Pacjentów z dużym zanikiem kości, bez uprzedniego wykonania czasochłonnej i kosztownej chirurgicznej odbudowy kości. Dzięki swojej ruchomości, można ją z łatwością wyjąć z ust i wymienić chociażby w przypadku uszkodzenia. Ponadto, co już zostało wspomniane, zapewnia perfekcyjną stabilizację, dzięki czemu Pacjent może bez żadnych obaw spożywać twarde produkty, kichać czy szeroko uśmiechać się. Co równie ważne, siły wytwarzane podczas żucia przenoszone są na kość (a nie na protezę, jak w przypadku tradycyjnej), tym samym skutecznie zapobiegając jej zanikowi i stymulując tkanki kostne do wzrostu.

Stała proteza mocowana na implantach

Stała proteza mocowana jest na 4, 6 lub 8 implantach. Nie można jej wyjąć z ust, przez co tryb życia jej użytkownika jest identyczny, jak w przypadku naturalnych zębów. Tak samo jak prawdziwe zęby ją myjemy, to samo jemy i oczywiście – nie wyciągamy jej na noc. Stała proteza mocowana na implantach perfekcyjnie odzwierciedla wygląd prawdziwych zębów przez co, dla osoby postronnej, jest praktycznie niemożliwa do rozpoznania. Gwarantuje swoim użytkownikom takie same doznania co naturalne zęby i zapewnia bardzo duży komfort psychiczny. Pacjenci rozważający to rozwiązanie muszą się jednak liczyć z faktem, że przed wykonaniem tego rodzaju uzupełnienia protetycznego, konieczne jest usunięcie pozostałych, znajdujących się w jamie ustnej naturalnych zębów. Stała proteza mocowana na implantach wymaga również odpowiedniej ilości tkanki kostnej, z racji czego, osoby ze znacznym zanikiem kości przed leczeniem protetycznym muszą poddać się chirurgicznej rekonstrukcji kości. Poza tym, podobnie jak ruchoma proteza mocowana na implantach, skutecznie przeciwdziała zanikowi kości, doskonale utrzymuje się w jamie ustnej, poprawia estetykę twarzy i perfekcyjnie zastępuje prawdziwe zęby pod względem funkcjonalności.

Proteza ruchoma czy mocowana na implantach?

Czemu decydujemy się na uzupełnienie protetyczne? By móc normalnie żyć, jeść i uśmiechać się. By poczuć się pewniej, poprawić swoje zdrowie i żyć swobodnie, bez jakichkolwiek ograniczeń. Tak, właśnie – ograniczeń. Uzupełnienie protetyczne musi być zatem niezawodne, bardzo dobrze spełniać swoje funkcje, odzwierciedlać naturalne uzębienie i być na tyle komfortowe w użytkowaniu, że z czasem jesteśmy w stanie o nim zapomnieć. To w końcu inwestycja na długie lata – w siebie i w swoje zdrowie. Właśnie dlatego warto jest zdecydować się na protezę mocowaną na implantach. Wyjątkowo stabilną, trwałą i pewną. Jeżeli do tej pory użytkowaliśmy protezę ruchomą, tym bardziej wiemy z jakimi ograniczeniami na co dzień mieliśmy do czynienia. Właśnie dlatego warto jest zmienić protezę ruchomą na protezę mocowaną na implantach. By zapomnieć o jakichkolwiek ograniczeniach, by zmienić swoje życie na lepsze.

Informujemy, iż nasza strona internetowa wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).