Włókno szklane – stomatologia, ale i przemysł
Czym tak właściwie jest włókno szklane? Niezwykle cienkim, bo mającym zaledwie 0,005-0,01 mm średnicy, materiałem otrzymywanym z połączenia stopionego szkła z żywicą. Mimo, że znane już było w starożytności, jego produkcja na masową skalę rozpoczęła się dopiero na początku XX wieku. Włókno szklane było wówczas wykorzystywane do produkcji tkanin dekoracyjnych i izolacji cieplnej, a po drugiej wojnie światowej wzmacniano dzięki niemu kompozyty polimerowe. Wtedy też rozpoczął się wielki boom na tenże materiał, trwający zresztą do dziś. Duża popularność włókna szklanego wynika z jego niesamowitych właściwości, jest bowiem bardzo odporne na korozję i wysoką temperaturę, elastyczne, lekkie, a przy tym trwałe. Swoje zastosowanie znajduje m.in. w budownictwie (izolacje akustyczne, ocieplanie budynków), dekoracjach (tapety i meble), w przemyśle samochodowym (nadwozia, zderzaki, cysterny), sprzęcie sportowym (kaski ochronne, deski surfingowe) i w końcu w interesującej nas stomatologii. Wkład z włókna szklanego pomógł już bowiem niejednemu Pacjentowi borykającemu się z problemem uszkodzonych zębów. Jak dokładnie?
Włókno szklane – zęby
Nikt z nas nie posiada zębów ze stali, zatem niekiedy może zdarzyć się, że ich struktura zostanie uszkodzona. Ząb może ulec zniszczeniu w wyniku uszkodzeń mechanicznych, zaawansowanej próchnicy bądź, często wiążącego się ze wspomnianą chorobą, leczenia kanałowego. W jego przypadku, stomatolodzy bardzo często polecają swoim Pacjentom wzmocnienie zęba włóknem szklanym. Materiał ten wykorzystuje się zresztą nie tylko w protetyce, ale i w ortodoncji oraz periodontologii. Włóknem szklanym można ustabilizować rozchwiane zęby, a w przypadku odbudowy złamanego zęba tymże materiałem wyraźnie wzrasta estetyka uśmiechu.
Odbudowa zęba – wkład z włókna szklanego
Wkład z włókna szklanego jest najlepszym rozwiązaniem przywracającym trwałość zębom po leczeniu endodontycznym. Nie każdy bowiem wie, że leczenie kanałowe ma to do siebie, że stomatolog w celu dostania się do kanałów zęba, musi zredukować jego twarde tkanki. W rezultacie ząb, mimo że nadal wygląda jak ząb, jest praktycznie martwy i zupełnie pusty w środku, a przez to kruchy, słaby i niestabilny. Cechy te sprawiają, że traci on swoje podstawowe funkcje i jest bardzo podatny na złamania. Konieczna jest zatem odbudowa zęba, a wzmocnienie zęba włóknem szklanym pozwala uzyskać zbliżoną do naturalnej wytrzymałość. Wkład koronowo-korzeniowy z włókna szklanego to rozwiązanie bardzo trwałe, szybkie, mało inwazyjne i przy tym bardzo estetyczne, bo odzwierciedlające naturalny kolor zębów. Występuje on na ogół w postaci gotowego „sztyftu”, który wprowadzany jest do kanału zębowego w taki sposób, aby ząb stał się stabilny i prosty. Wcześniej, oczywiście przeprowadza się leczenie endodontyczne zęba. Wkład z włókna szklanego cementuje się na stałe w kanale, a odbudowa korony zęba odbywa się na jego konstrukcji. Sam zabieg wprowadzenia wkładu jest niezwykle szybki i bezbolesny, a efekt widoczny jest już po pierwszej wizycie. Tu nie ma żadnych etapów pośrednich wymagających współpracy z protetykiem, odbudowa zęba jest wykonywana „od ręki”.
Odbudowa zęba na taśmie z włókna szklanego
Włókno szklane pozwala również odbudować cały brakujący ząb. W tym przypadku stomatolog wykonuje odpowiednią konstrukcję z matrycy z włókna szklanego, którą zakotwicza do dwóch sąsiadujących z ubytkiem zębów. W tym przypadku zęby znajdujące się tuż przy luce nie muszą być szlifowane, a co za tym idzie zachowywane są ich wszystkie zdrowe tkanki. Po stworzeniu konstrukcji, stomatolog utwardza ją poprzez naświetlanie lampą UV.
Wzmocnienie zęba włóknem szklanym – przeciwwskazania
Wzmocnienie zęba włóknem szklanym możliwe jest wyłącznie w przypadku zębów przednich, nie wykorzystuje się go natomiast w przypadku trzonowców, ze względu na zbyt duże obciążenia. A czy są jakieś przeciwwskazania do odbudowy tą metodą zębów przednich? Niewiele, ale tak. Metoda ta nie sprawdzi się u Pacjentów z poważnymi wadami zgryzu, bardzo dużą niestabilnością zębów, cierpiących na bruksizm oraz mających problem z utrzymaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej.