Czym jest Flow Injection?
Flow Injection to technika stomatologiczna, pozwalająca na odbudowę zębów szczęki lub żuchwy przy użyciu materiału kompozytowego. Dzięki niej, w szybki i zupełnie nieinwazyjny sposób można ukryć zbyt duże przerwy między zębami, brzydkie przebarwienia i pęknięcia szkliwa, a nawet dokonać ogólnej korekty kształtu czy długości zębów. Flow Injection stosuje się również jako rozwiązanie tymczasowe przed założeniem trwałej konstrukcji protetycznej, jaką są licówki ceramiczne. Technika Flow Injection stosowana jest także w celu poprawy zaguzkowania po leczeniu endodontycznym, odtworzenia prawidłowego zwarcia zębów czy w końcu w przypadku zębów o minimalnym stopniu starcia. Licówki kompozytowe Flow Injection są polecane wszystkim Pacjentom dla których czas odgrywa naprawdę kluczową rolę i pragnącym hollywoodzkiego uśmiechu od ręki.
Flow Injection krok po kroku
Zanim stomatolog przejdzie do działania, musi poznać wizję Pacjenta dotyczą jego wymarzonego, przyszłego uśmiechu i uzyskać pewność, że Flow Injection to jest faktycznie to, na czym Pacjentowi zależy. Następnie, pobierane są wyciski pełnych łuków zębowych Pacjenta. Na ich podstawie technik protetyk tworzy model, na którym projektuje kształt odbudowy zębów oraz wykonuje szyny silikonowe. Jeżeli projekt zostanie zaakceptowany, lekarz może przejść do działania. A to jest szybkie i zupełnie bezbolesne. W przeciwieństwie do zakładania licówek ceramicznych, technika Flow Injection pozwala bowiem oszczędzić Pacjentowi nieprzyjemnego etapu szlifowania zębów. Powierzchnia zębów, na której mają zostać umieszczone licówki kompozytowe jest jedynie oczyszczana i wytrawiana specjalnym kwasem, aby uzyskać odpowiednio silne połączenie z kompozytem. Sam zabieg w technice Flow Injection polega natomiast na przyklejeniu tzw. bonda czyli żywicy łączącej na zewnętrzną powierzchnię zęba oraz materiału kompozytowego, które w połączeniu nadają nowy, wymarzony wygląd uzębieniu. Cała procedura nie wymaga ingerencji w tkanki zębów, dzięki czemu Pacjent nie odczuwa bólu i na ogół nie musi mieć dokonywanego znieczulenia. Czas leczenia zależy natomiast od ilości zębów planowanych do odbudowy i wynosi od jednej do maksymalnie czterech wizyt.
Wady i zalety licówek Flow Injection
Odbudowa zębów kompozytem w technice Flow Injection ceniona jest przede wszystkim za bezinwazyjność i ekspresowe tempo wykonania. Niewątpliwą jej zaletą jest również łatwość naprawy ewentualnych uszkodzeń oraz cena, która jest dużo niższa niż trwałe uzupełnienie protetyczne za pomocą licówek ceramicznych. A czy Flow Injection ma jakieś wady? Owszem. Materiał kompozytowy z czasem może się przebarwić czy uszkodzić, przez co nie należy go traktować jako rozwiązania długowiecznego. Ponadto kompozyt, podobnie jak naturalne uzębienie, ma tendencje do ścierania, przez co w przypadku osób mających tendencje do nadmiernego zgrzytania zębami wymaga zabezpieczenia za pomocą szyny stabilizacyjnej. Licówki Flow Injection wymagają również dwóch do roku wizyt kontrolnych, podczas których stomatolog sprawdza warunki zwarciowe oraz poleruje kompozyt.
Jak dbać o licówki Flow Injection?
Licówki kompozytowe zakładane w technice Flow Injection poza wspomnianymi, regularnymi wizytami kontrolnymi, wymagają oczywiście odpowiedniej dbałości o nie. Podobnie jak naturalne zęby, należy je myć szczoteczką o miękkim włosiu przynajmniej dwa razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku). Codzienną higienę należy również wesprzeć stosując irygator bądź nici stomatologiczne do wyczyszczenia powierzchni między zębami. Pacjenci posiadający licówki kompozytowe Flow Injection, aby uchronić je przed ewentualnymi uszkodzeniami, powinni wykluczyć ze swojej diety produkty szczególnie twarde takie jak orzechy czy surowe warzywa. Należy również pamiętać o fakcie, że kompozyt może ulec starciu, zatem w przypadku zaobserwowania u siebie nadmiernego zgrzytania zębami należy umówić się na dodatkową konsultację stomatologiczną.
Przeciwskazania do założenia licówek Flow Injection
Licówki kompozytowe Flow Injection, podobnie jak i licówki ceramiczne, z uwagi na możliwość uszkodzenia nie sprawdzą się u osób cierpiących na bruksizm, bądź mających tendencję do obgryzania paznokci czy gryzienia ołówków. Nie mogą być również stosowane w przypadku zębów z niedostateczną ilością tkanek własnych oraz z dużymi ubytkami próchniczymi. Alternatywą wobec Flow Injection w powyższych przypadkach może być odbudowa zębów za pomocą korony ceramicznej bądź nakład onlay, który dodatkowo wzmocni ząb.
Przed wyborem jakiejkolwiek metody odbudowy dobrze jest również zasięgnąć opinii doświadczonego stomatologa, który bez wątpienia wskaże nam najbardziej optymalne rozwiązanie dla przywrócenia estetyki naszych zębów.
Serdecznie zapraszamy na zabieg zakładania licówek Flow Injection do lekarzy naszego gabinetu stomatologicznego