Konsultacja stomatologiczna – na czym polega?
Okresowe badanie stomatologiczne nie wymaga użycia przez stomatologa znienawidzonej przez nas wiertarki i wbrew pozorom, nie wiąże się z żadnym bólem. Składa się na ogół z dwóch części: pierwszą stanowi dokładny wywiad lekarski. Dentysta pyta się wówczas o przyjmowane na stałe leki, ogólny stan zdrowia oraz towarzyszące pacjentowi choroby przewlekłe. Warto bowiem wiedzieć, że takie schorzenia jak zakrzepica, cukrzyca czy nawet nadciśnienie mogą rzutować na stan dziąseł i zębów oraz decydować o sposobie ewentualnego leczenia stomatologicznego. Druga część konsultacji to oczywiście przegląd zębów. Zresztą nie tylko zębów, ale również błony śluzowej całej jamy ustnej. Przegląd zębów ma oczywiście na celu sprawdzenie stanu uzębienia pacjenta. Stomatolog ocenia stan założonych wypełnień i ewentualnych uzupełnień protetycznych oraz ilość ubytków, a ponadto szuka ognisk próchnicy. Używa do tego metalowego zgłębnika, którym lekko opukuje ząb w celu znalezienia obszarów rozmiękania zębów i ich nadwrażliwości. Badanie stomatologiczne na tym etapie może powodować u pacjenta niewielki dyskomfort. Ten może być oznaką, że coś złego dzieje się w zębie. Dlatego też, w przypadku jakichkolwiek pojawiających się dolegliwości bólowych należy o tym fakcie powiadomić stomatologa. Konsultacja stomatologiczna pozwala również zweryfikować stan szyjek i korzeni zębowych, a także samych dziąseł. Te, sprawdza się za pomocą specjalnego narzędzia służącego do pomiaru odległości między dziąsłami a zębami. Warto bowiem wiedzieć, że zdrowe dziąsła posiadają płytkie przestrzenie, głębsze mogą być natomiast oznaką występowania problemu z dziąsłami.
Czy przegląd zębów wymaga specjalnych przygotowań?
Badanie stomatologiczne na szczęście nie wymaga od pacjenta żadnych specjalnych przygotowań. Warto jednak być tego dnia zaopatrzonym w szczoteczkę, pastę do zębów oraz nić dentystyczną i przed wejściem do gabinetu stomatologicznego dla własnego komfortu psychicznego dokładnie wyczyścić zęby. Dzięki temu pozbędziemy się ewentualnych resztek pokarmowych i ułatwimy lekarzowi dalszą pracę. Przed konsultacją stomatologiczną również może okazać się pomocna guma do żucia, która bardzo szybko odświeży nam oddech.
Warto nadmienić, że specjalistyczne gabinety stomatologiczne posiadają jednorazowe pasty i szczoteczki do zębów w swoich toaletach, także jeżeli zapomnisz tych akcesoriów z domu – nic straconego.
Czy konsultacja stomatologiczna wymaga badania radiologicznego?
Oczywiście nie każda konsultacja stomatologiczna wymaga wykonania badania radiologicznego czyli popularnego zdjęcia RTG. Natomiast należy pamiętać, że nawet najdokładniejszy przegląd zębów nie jest w stanie wykryć zmian na pierwszy rzut oka niewidocznych w jamie ustnej – ropni, zębów zatrzymanych, próchnicy zlokalizowanej na powierzchniach pomiędzy zębami czy uszkodzeń żuchwy lub szczęki. Badanie radiologiczne jest również zalecane w przypadku osób o podwyższonym ryzyku wystąpienia chorób zębów i dziąseł. Zamiast wykonania zdjęcia RTG, stomatolog może zalecić tzw. pantomogram. Jest to zdjęcie panoramiczne, zatem ukazujące jednocześnie żuchwę i szczękę pacjenta.
Badanie radiologiczne nie wymaga żadnego przygotowania poza założeniem ołowianego fartucha ochronnego. W przypadku pań będących w ciąży bądź przypuszczających o tym stanie, najbezpieczniej jest przełożyć zdjęcie RTG na inny termin.
Warto dodać, że obecnie wykonanie badania radiologicznego nie stanowi żadnego problemu. Specjalistyczne gabinety stomatologiczne posiadają własne pracownie RTG, także zdjęcie częstokroć jest wykonywane od ręki, bez konieczności szukania alternatywnej pracowni i umawiania się na inny termin.
Jak często wykonywać badanie stomatologiczne?
W przypadku małych pacjentów pierwsza konsultacja stomatologiczna powinna odbyć się tuż po pojawieniu się pierwszego zęba, a najpóźniej – do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Natomiast u pacjentów dorosłych takie badanie stomatologiczne powinno odbywać się co pół roku. W przypadku osób nadużywających alkoholu, palących, chorujących na cukrzycę bądź będących w ciąży, czyli de facto wszystkich będących w grupie podwyższonego ryzyka występowania chorób dziąseł i zębów, przegląd zębów może odbywać się częściej niż sugerowane dwa razy w roku. W przypadku przyszłych mam, zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, pierwsza konsultacja stomatologiczna w ciąży powinna odbyć się zaraz po pierwszej ciążowej wizycie ginekologicznej, czyli między 6, a 8 tygodniem ciąży (najpóźniej – do 10). Natomiast druga wizyta mająca na celu przegląd zębów powinna mieć miejsce około 20 tygodnia ciąży.
Konsultacja stomatologiczna w ciąży
Panie w ciąży przechodzą na zdrową dietę, regularnie odwiedzają swojego ginekologa i mimo tych wszystkich czynności, mających na celu troskę o swoje jeszcze nienarodzone dziecko, bagatelizują temat zdrowia jamy ustnej. Ewentualne badanie stomatologiczne odwlekają na czas po porodzie, wychodząc z mylnego przekonania, że w ciąży przecież i tak nie można leczyć zębów. To oczywiście mit, przy tym bardzo niebezpieczny, gdyż według statystyk stany zapalne jamy ustnej i choroby przyzębia stanowią przyczynę nawet 18% porodów przedwczesnych oraz zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową. Konsultacja stomatologiczna właśnie w ciąży, kiedy przyszła mama ma dodatkowo częsty problem z krwawiącymi dziąsłami i nudnościami powinna zatem stanowić „oczywisty fakt”. Należy przy tym pamiętać, że zmiany hormonalne mające miejsce w ciąży zmieniają pH śliny, w wyniku czego dochodzi do szybszego rozwoju bakterii w jamie ustnej przyszłej mamy. To, w połączeniu z częstszym podjadaniem, wyjątkowym apetytem na słodycze i niszczeniem szkliwa przez kwasy żołądkowe powoduje, że zęby ciężarnej są szczególnie narażone na rozwój próchnicy.
Czy konsultacja stomatologiczna w ciąży jest w pełni bezpieczna?
Konsultacja stomatologiczna w ciąży, a nawet leczenie stomatologiczne w tym wyjątkowym stanie, są jak najbardziej bezpieczne. Ewentualne zabiegi stomatologiczne planuje się jednak na drugi trymestr ciąży, gdyż w pierwszym przyszła mama może cierpieć na nieprzyjemne dolegliwości, a w trzecim – mieć już problem z wygodnym wysiedzeniem na fotelu stomatologicznym. Jeżeli natomiast chodzi o badania radiologiczne, mimo wielu teorii naukowych wykazujących duże bezpieczeństwo dla płodu (wiązka promieni RTG jest na tyle skoncentrowana, że nie przechodzi przez dziecko), RTG wykonywane jest tylko w wyjątkowych przypadkach. Jeżeli takie nie zaistnieją, najrozsądniej odczekać jest jednak do czasu po porodzie.