Baza wiedzy

Baza wiedzy to zbiór artykułów pogłebiających wiedzę stomatologiczną.
Znajdziesz w nich odpowiedzi na nurtująe pytania, porady i ciekawostki nt. zdrowia jamy ustnej.

Strona główna / Baza wiedzy / INVISALIGN

Invisalign

Wada zgryzu to defekt estetyczny znacznie zmniejszający wiarę w siebie. Krzywe zęby automatycznie sprawiają, że przestajemy się uśmiechać i jesteśmy mniej szczęśliwi. O ile w przypadku dzieci remedium na ten problem stanowi stały aparat ortodontyczny, o tyle dorosłe osoby wolą w ogóle nie podejmować leczenia ortodontycznego zamiast nosić tego typu „biżuterię na ustach”. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkie aparaty składają się z rzucających się w oczy metalowych drutów, zamków i ligatur. Alternatywę stanowi aparat ortodontyczny Invisalign.

System Invisalign czyli ortodoncja której nie widać

Invisalign to aparat nakładkowy stanowiący alternatywę dla tradycyjnych metalowych aparatów ortodontycznych. Wszedł na rynek amerykański w 1999 roku i kompletnie zrewolucjonizował dotychczasowe definiowanie ortodoncji. Okazało się bowiem, że może być ona dyskretna i praktycznie niewidzialna. Zamiast nieestetycznych metalowych drutów, zamków i kolorowych ligatur może leczyć wady zgryzu specjalnymi przezroczystymi nakładkami na zęby, które co więcej - można zdejmować! Aparat Invisalign skorygował zęby amerykańskich gwiazdek muzyki pop (m.in. Justina Biebera czy Miley Cyrus) i  na dobre zadomowił się w gabinetach stomatologicznych i jamach ustnych milionów ludzi na całym świecie. Na czym polega jego fenomen?

Aparat ortodontyczny Invisalign – charakterystyka

Invisalign występuje w formie specjalnej nakładki ortodontycznej, określanej również mianem szyny bądź alignera, zakładanej bezpośrednio na pojedynczy łuk zębowy. Nakładka zrobiona jest ze specjalnego biokompatybilnego, termoutwardzalnego i co istotne, przezroczystego silikonu o grubości 0,5 mm. Aligner jest zaprojektowany stricte pod dany łuk zębowy, z racji czego jest idealnie wyprofilowany i doskonale dopasowuje się do anatomicznych kształtów jamy ustnej Pacjenta. Warto dodać, że system Invisalign nie składa się z jednej bądź, w przypadku korekty dwóch łuków zębowych, dwóch nakładek, lecz z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu. Pacjent otrzymuje je do domu i w zależności od stopnia skomplikowania oraz planu leczenia, wymienia je samodzielnie co 7-14 dni. Dzięki temu ogranicza ilość niezbędnych kontroli ortodontycznych do jednej na 6-10 tygodni. Co niezwykle ważne, aby uzyskać pożądany efekt leczenia w postaci odpowiedniego przesunięcia zębów, nakładki należy nosić przez 22 godziny na dobę. Można je zdejmować wyłącznie na czas spożywania posiłków i do mycia zębów. Według zapewnień producenta, aparat ortodontyczny Invisalign przynosi efekty już po kilku tygodniach noszenia nakładek, a całość leczenia, w zależności od typu wady zgryzu, zamyka się w 6-30 miesiącach. Do tego okresu należy jednak dodatkowo doliczyć czas noszenia specjalnego aparatu retencyjnego, który utrwali wyniki leczenia i pozwoli zachować nowe ustawienie zębów. W przypadku systemu Invisalign jest to aparat retencyjny Vivera.

System Invisalign – leczenie

Do leczenia systemem Invisalign koniecznie jest posiadanie odpowiedniego sprzętu i umiejętności, należy zatem wybrać certyfikowany gabinet stomatologiczny. Cały proces zaczyna się od dokładnego wywiadu lekarza z Pacjentem na temat jego potrzeb oraz spodziewanych efektów kuracji. Konieczne jest także wykonanie obszernej diagnostyki – panoramicznych zdjęć RTG, tomografii komputerowej, zdjęć cyfrowych i wycisków szczęki, które są niezbędne do stworzenia późniejszych modeli diagnostycznych. Następnie, certyfikowany lekarz za pomocą skanera 3D oraz specjalnego programu Clinchek do projektowania 3D wykonuje komputerowy model uzębienia oraz wizualizację efektów leczenia. Po akceptacji przez Pacjenta, w specjalistycznym laboratorium Invisalign powstaje cały komplet nakładek dedykowanych konkretnemu uzębieniu. W zależności od poziomu skomplikowania leczenia, Pacjent otrzymuje od kilkunastu do kilkudziesięciu alignerów, które wymienia samodzielnie w domu. W niektórych przypadkach trzeba odpowiednio przygotować uzębienie do noszenia aparatu nakładkowego. W tym celu niekiedy wykonuje się stripping zębów czyli piłowanie ich powierzchni stycznych. Zabieg ten zmniejsza szerokość zębów, pozwala je uszeregować i eliminuje konieczność usuwania zębów przed założeniem aparatu ortodontycznego. Aparat Invisalign wymaga również wykonania tzw. attachmentów, a inaczej mówiąc – zaczepów. Owe zaczepy, wyglądem przypominające guziczki czy większe krople wody, wykonane są z materiału kompozytowego kolorystycznie dopasowanego do odcienia szkliwa zębów pacjenta. Wspomniane zaczepy umieszczane są w odpowiednich miejscach na zębach i ułatwiają dopasowanie nakładki do nierównej powierzchni zębów. Po tak dokonanych przygotowaniach, Pacjent może rozpocząć noszenie Invisalign. Nakładki muszą być noszone przez ok. 22 godziny dziennie i być wymieniane co 1-2 tygodnie, natomiast co 6-10 tygodni należy umawiać się na kontrole ortodontyczne. Ostatnim etapem leczenia, a raczej jego utrwalenia, jest retencja. Specjalny aparat retencyjny zapobiega niekontrolowanemu przesuwaniu się zębów po zakończeniu leczenia systemem Invisalign.

Jakie wady zgryzu może skorygować system Invisalign?

Aparat Invisalign, według zapewnień producenta, jest w stanie wyleczyć większość wad zgryzu. W przypadku młodszych pacjentów zakładany jest aparat Teen, natomiast dla pacjentów starszych dedykowane są trzy modele. W zależności od stopnia zaawansowania wady zgryzu wyróżnić można model Full (bardziej skomplikowane wady), Lite (mniej skomplikowane) oraz i7, który służy do przeprowadzania niewielkich korekt po wykonaniu zabiegu. Dzięki różnym modelom aparatu Invisalign pozwala zlikwidować diastemę (szparę między jedynkami) oraz stłoczenia. Bardzo dobrze sprawdzi się również do leczenia nawrotów wad zgryzu po zakończonym leczeniu ortodontycznym.  Jeżeli trafimy na doświadczonego lekarza i wykazujemy duży poziom samodyscypliny, Invisalign może wyleczyć nawet zgryz krzyżowy, przodozgryz czy zgryz głęboki. No dobrze, a z czym aparat ortodontyczny Invisalign sobie nie poradzi? W głównej mierze z wadami anatomicznymi. Alignery niewskazane są w przypadku chęci wysunięcia z dziąsła (tzw. ekstruzji) zębów siecznych powyżej 3,5 mm oraz zębów trzonowych i przedtrzonowych powyżej 3 mm. Przeciwwskazane są także w przypadku przesunięcia korzenia zęba powyżej 6mm oraz intruzji, a więc wsunięcia zębów do dziąsła. Tyczy się to zębów siecznych powyżej 3 mm oraz trzonowców i przedtrzonowców powyżej 1 mm.

Aparat Invisalign – oczekiwania kontra rzeczywistość

Zanim zdecydujemy się na aparat ortodontyczny Invisalign musimy zdać sobie sprawę z faktu, że i on nie jest pozbawiony wad, przez co niekoniecznie może sprostać naszym oczekiwaniom. Czy Invisalign jest faktycznie niezauważalny? Nie do końca – nakładki lekko się błyszczą, a gdy je zdejmiemy mogą rzucać się w oczy attachmenty/zaczepy umieszczone pomiędzy zębami. Czy jest komfortowy w noszeniu? To już zależy – w porównaniu do tradycyjnego aparatu na pewno, ale z drugiej strony daje stały, plastikowy posmak w ustach, uniemożliwia normalne złączanie szczęk, a każda kolejna nakładka silnie naciska na zęby powodując mniejsze lub większe dolegliwości bólowe. Czy aparat Invisalign rzeczywiście można zdjąć kiedy się chce? Niezupełnie, bowiem aby leczenie było skuteczne, aparat możemy wyjmować wyłącznie na 2 godz. dziennie. Należy również pamiętać, że w czasie tym musimy się zmieścić z całodniowym jedzeniem oraz dokładnym myciem zębów i całego aparatu po każdym posiłku. Sprawia to, że w praktyce wielu użytkowników systemu Invisalign kompletnie rezygnuje z mniejszych posiłków i częstego podjadania. Poza tym zdejmowanie aparatu dla początkującego użytkownika jest trudne, a po wymianie nakładki na kolejną bolesne. Czy z aparatem nakładkowym Invisalign naprawdę można jeść wszystko na co się ma ochotę? Nie do końca – jedzenie oraz napoje mogą przebarwiać silikon z którego wykonane są nakładki, a wysoka temperatura np. kawy czy herbaty może je zdeformować. Lepiej jest zatem zdejmować alignery do posiłków (mieszcząc się we wspomnianych 2 godz.). Czy system Invisalign faktycznie gwarantuje krótszy okres leczenia niż zwykły aparat? Nie zawsze – jest to bowiem zależne od konkretnej wady, reakcji zębów na aparat oraz systematyczności Pacjenta. Może się zatem zdarzyć, że nakładki będziemy zmieniać co 14, a nie 7 dni, a efekty całej kilkumiesięcznej terapii okażą się zupełnie inne niż zakładane. W razie takiej sytuacji, na koniec leczenia zamiast szyny retencyjnej Pacjent może otrzymać kolejne nakładki, co w praktyce może znacznie wydłużyć okres leczenia, a cała kuracja może trwać nawet dłużej niż leczenie tradycyjnym aparatem stałym.  Co jeszcze warto wspomnieć? Aparat Invisalign w słyszalny dla rozmówców sposób przeszkadza w mówieniu – jego użytkownicy miewają problem z wymówieniem niektórych głosek, przez co seplenią. Należy również dodać, że mimo zapewnień o możliwości korekty większości wad zgryzu, nakładki nie radzą sobie z niektórymi, bardziej skomplikowanymi schorzeniami ortodontycznymi. Invisalign może dawać niezadowalające efekty m.in. w przypadku zgryzu krzyżowego, korekty pojedynczych zębów czy zębów obróconych oraz przesunięcia zębów w pionie. Powyższe wady lepiej jest wyregulować tradycyjnym, stałym aparatem ortodontycznym.

System Invisalign – czy istnieje jakaś alternatywa?

Czy istnieje jakiś równie estetyczny sposób, który może wyleczyć wadę zgryzu? Tak, chociażby inny nakładkowy aparat, tym razem wywodzący się z z rynku niemieckiego - Clear Aligner. Jest on równie niewidoczny co Invisalign i sprawdzi się w przypadku wszelkich niewielkich wad zgryzu. Czym ponadto różnią się te dwie metody? Clear Aligner posiada trzy rodzaje nakładek o różnych grubościach: 0,5 mm, 0,625 mm i 0,75 mm, które Pacjent zmienia co 7 dni rozpoczynając od tej najcieńszej. Co ważne, na samym początku leczenia nie otrzymuje całego kompletu nakładek, a jedynie trzy, z racji czego wizyty podczas których pobierane są kolejne wyciski odbywają się co 3 tygodnie. Clear Aligner stanowi również nieco tańsze rozwiązanie niż system Invisalign. W tym miejscu należy po raz kolejny przypomnieć, że leczenie aparatem nakładkowym może być skuteczne tylko pod jednym warunkiem – jeżeli jego użytkownik jest świadomy, zdeterminowany i konsekwentny. Jeżeli natomiast nie posiada tych cech, lepiej aby rozważył tradycyjne, acz mniej rzucające się w oczy rozwiązanie – leczenie klasycznym, a zarazem estetycznym aparatem stałym. Ten, oprócz wizualnie przystosowanych łuków i ligatur posiada szafirowe czyli przezroczyste zamki, bądź zamki ceramiczne, które występują w tym samym odcieniu co kolor szkliwa zębów. Dobrą alternatywę wobec aparatu Invisalign może również stanowić stały aparat lingwalny, zwany również aparatem językowym. Jest to aparat zakładany na wewnętrznej stronie zębów, przez co metalowe zamki i druciki są praktycznie niewidoczne dla innych.

I pamiętaj - bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecydujesz, na leczenie wad zgryzu zawsze jest odpowiednia pora.

Informujemy, iż nasza strona internetowa wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).