Baza wiedzy

Baza wiedzy to zbiór artykułów pogłebiających wiedzę stomatologiczną.
Znajdziesz w nich odpowiedzi na nurtująe pytania, porady i ciekawostki nt. zdrowia jamy ustnej.

Strona główna / Baza wiedzy / BIAŁE PLAMY NA ZĘBACH - JAK JE USUNĄĆ?

Białe plamy na zębach - jak je usunąć?

Zęby to wizytówka człowieka. W trosce o ich piękny wygląd szczotkujemy je dwa razy dziennie, regularnie używamy past wybielających i płynów do płukania jamy ustnej. Po tych wszystkich zabiegach zadowoleni podchodzimy do lustra, uśmiechamy się szeroko i nagle zauważamy je… białe przebarwienia na zębach. Niby z daleka niewidoczne, ale jednak są. Co oznaczają? Czy są groźne? Czemu powstały akurat u nas, skoro myjemy zęby często, używamy dobrych past i nic w tym temacie nie mamy sobie do zarzucenia?

Co oznaczają białe plamki na zębach?   

By odpowiedzieć na pytanie co oznaczają białe plamki na zębach, niezbędne będzie przypomnienie budowy zęba. Ząb bowiem nie składa się wyłącznie z korony (białej części) i znajdującego się w dziąśle korzenia, ale tuż pod nimi ukrywają się niezwykle ciekawe tkanki. Chociażby bogato unerwiona i unaczyniona miazga, która stanowi „serce” zęba. To ona daje mu życie, odżywiając i tym samym przekazując mu niezbędne substancje odżywcze. Miazga jest niezwykle wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne, z racji czego jest szczelnie pokryta warstwą zębiny i najtwardszej tkanki w naszym organizmie – szkliwa. Szkliwo zębów w 95% składa się ze związków nieorganicznych, mianowicie kryształków fosforu i wapnia oraz (w mniejszym stopniu) z potasu, magnezu czy sodu. Pozostałe 5% to natomiast woda i związki organiczne. I teraz przechodzimy do meritum. Gdy dostarczymy naszemu organizmowi za dużo bądź za mało tychże pierwiastków i ich równowaga zostanie zachwiana, zęby sygnalizują nam to w postaci białych przebarwień na zębach. 

Białe plamy na zębach – niedobór wapnia

Białe plamki na zębach, które pojawiły się nagle, świadczą najczęściej o niedoborze wapnia. Pierwiastek ten odpowiedzialny jest za mineralizację, czyli utwardzanie naszych kości i zębów. Do odwapnienia szkliwa przyczyniają się bakterie pomieszkujące w płytce nazębnej, dlatego ma ono na ogół miejsce przy samych dziąsłach i na powierzchniach między zębami. Białe przebarwienia na zębach wynikające z niedoboru wapnia świadczą o stanie przedpróchnicowym, dlatego nie należy ich w żadnym wypadku bagatelizować. Wspomniane białe plamy na zębach są nieprzezierne, o szorstkiej powierzchni i mętnokredowym kolorze. Jeżeli stomatolog nie zainterweniuje w porę, małe, białe plamki na zębach początkowo widoczne jedynie po osuszeniu szkliwa, z czasem przemienią się w ciemne, brunatne plamy. Zaawansowana próchnica może doprowadzić do rozpadu zębiny i dosięgnąć miazgi zęba, co rodzi już konieczność leczenia kanałowego i może nieść za sobą ryzyko utraty zęba. Warto wspomnieć, że odwapnienie czyli demineralizacja szkliwa to również częsta przypadłość osób noszących aparat ortodontyczny. Dochodzi do niej w wyniku niedokładnego usuwania płytki nazębnej spomiędzy zamków i ligatur aparatu. 

Białe plamki na zębach – fluoroza

Jeżeli białe przebarwienia na zębach dotyczą mleczaków, a dziecko posiada je już od dawna, najprawdopodobniej jest to fluoroza. Fluor, podobnie jak wapń, odpowiedzialny jest za mineralizację naszych zębów. Wykazuje również niezwykłą skuteczność w zwalczaniu bakterii próchnicowych, dlatego znaleźć go można w wielu pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej. Pierwiastek ten obecny jest także w naszym otoczeniu, chociażby w wodzie z kranu, herbacie czy w rybach. W przypadku dostarczenia nadmiernej ilości fluoru do organizmu może pojawić się fluoroza, stanowiąca zaburzenie rozwojowe szkliwa zębów. Przypadłość ta nie osłabia jednak szkliwa, a jej objaw jakim są białe plamki na zębach stanowi jedynie defekt estetyczny. Fluoroza w szczególności zagrażać może maluchom, które przed pojawieniem się zębów stałych otrzymały zbyt dużą suplementację fluoru np. w postaci kropelek doustnych. Jej stopień zaawansowania zależy od wieku dziecka, przyjętej dawki fluoru i czasu ekspozycji na niego. I tak, fluoroza wątpliwa cechuje się białymi plamkami występującymi na niewielkiej powierzchni zęba, fluoroza umiarkowana brązowymi przebarwieniami na zębach, natomiast fluoroza ciężka – niedorozwojem szkliwa, zmienionym kształtem zęba z licznymi bruzdami i dołkami na powierzchni oraz brunatnymi plamkami. 

Białe plamy na zębach – hipoplazja szkliwa

Białe przebarwienia na zębach mogą również świadczyć o tzw. hipoplazji szkliwa, czyli o jego niedorozwoju. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy z winy błędów dietetycznych bądź zaburzeń układu pokarmowego organizm nie otrzymuje wystarczających ilości substancji odżywczych. Dzieje się tak w przypadku niedoboru wapnia, magnezu i fluoru oraz witamin A, C, D i K. Hipoplazja szkliwa może również wynikać z przebytych chorób zakaźnych wieku dziecięcego (m.in. różyczka, odra, szkarlatyna czy krztusiec) bądź chorób gruczołów wydzielniczych (trzustki, przysadki mózgowej czy tarczycy). Białe plamy na zębach powstałe w wyniku niedorozwoju szkliwa mogą również stanowić efekt uboczny stosowania niektórych lekarstw oraz świadczyć o chorobie trzewnej, czyli celiakii. Warto wiedzieć, że ryzyko hipoplazji szkliwa jest największe w pierwszych latach życia malucha, gdy dopiero tworzą się zęby stałe. Początkowo nie są odpowiednio zmineralizowane, przez co łatwo ulegają erozji, są bardziej kruche oraz podatne na próchnicę czy nadwrażliwość. Z racji tego niedorozwój szkliwa uznaje się za stan wymagający specjalistycznego leczenia stomatologicznego. 

Białe plamy na zębach – leczenie

O ile białe przebarwienia na zębach mlecznych wynikające z fluorozy nie wymagają jakichkolwiek działań, gdyż mleczaki z czasem wypadną, o tyle w przypadku zębów stałych mogą stanowić przyczynę dużych kompleksów. W tym przypadku, w celu poprawy estetyki uśmiechu stomatolog może spróbować wyrównać kolor za pomocą mikroabrazji (starcia mikroskopijnej warstwy szkliwa) lub wybielania zębów, a w razie braku zadowalających efektów przykryć przebarwienia licówkami bądź materiałem kompozytowym. Jeżeli fluoroza jest zaawansowana wskazane jest leczenie protetyczne polegające na odbudowie zęba koroną ceramiczną. W przypadku hipoplazji szkliwa oraz niedoboru wapnia zaleca się lakowanie bruzd oraz fluoryzację, które skutecznie zabezpieczą zęby oraz regularne szczotkowanie zębów pastą z fluorem. Białe plamy na zębach wynikające z niedoboru wapnia dobrze jest również „przykryć” preparatem ze specjalnej ultrapłynnej żywicy, która po wniknięciu w szkliwo i zębinę zatrzyma dalszy postęp próchnicy i pozwoli raz na zawsze pozbyć się problemu niechcianych przebarwień. Zabieg ten to tzw. infiltracja żywicą, która jest nieinwazyjna, całkowicie bezbolesna i bezpieczna nawet dla najmłodszych pacjentów i przyszłych mam. Oprócz wdrożenia odpowiedniego leczenia stomatologicznego, w przypadku hipoplazji szkliwa i niedoboru wapnia ważna jest również zmiana nawyków żywieniowych. W pełni zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze, jest w stanie uchronić nasze uzębienie przed niechcianymi, nieestetycznymi białymi plamkami.

Informujemy, iż nasza strona internetowa wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).